Dlažba nepatrí len do kúpeľne. V súčasnosti ide o modernú podlahu do kuchýň, obývačiek, chodieb či jedální. Na trhu je nespočetné množstvo modelov, farieb, štýlov či tvarov, ktoré dokonalo pretvoria pri rekonštrukcií vaše priestory v interiéri domu či bytu. Ako však dlažbu vybrať?
Typy dlaždíc
Glazované a neglazované dlaždice
Povrch dlaždíc sfinalizovaný glazúrou im dodáva jedinečný vzhľad a zároveň zlepšuje ich chemickú a mechanickú odolnosť, vrátane odolnosti voči vode. Existujú však aj dlaždice bez glazúry, ktoré viac podčiarkujú prirodzený odtieň materiálu, avšak sú citlivejšie na škvrny a vlhkosť.
Leštené dlaždice
Leštením s využitím mlynských kameňov z karbidu kremíka dosahujú leštené dlaždice jemný a lesklý povrch. Tento proces sa využíva pri výrobe leštených dlažieb zahrňujúcich spekané varianty, ako aj dlažby vyrobené z prírodného kameňa (z kremenného kompozitu).
Prírodné dlaždice
Dlaždice vytvorené z prírodného kameňa väčšinou pochádzajú zo žuly, prirodzene tvrdej horniny. Avšak na obloženie podlahy sa dá využiť aj mramor či bridlica. Vďaka prírodnému kameňu má každá doska jedinečné vlastnosti, s rôznymi štruktúrami a povrchmi. Dlaždice z prírodného kameňa sú výnimočne odolné a odolávajú opotrebeniu, čo z nich robí vhodný materiál pre exteriérové aj interiérové použitie.
Sklenené dlaždice
Sklenené dlaždice sa na trhu vyskytujú v podobe malých štvorčekových sklíčok spojených to väčších celkov, približne o priemere 700 cm². V súčasnosti však nájdete aj omnoho modernejšie tvary, ako sú rôzne mozaiky, šesťuholníky a podobne. Výhodou skla je, že je vodeodolné, preto je tento typ vhodný do kúpeľne, kuchyne či vstupnej chodby.
Rozdelenie podľa zaťaženia a odolnosti
Existuje 5 stupňov odolnosti obkladov a dlažby. Prvá, najnižšia trieda podlieha veľmi nízkemu zaťaženiu a tento typ je vhodný iba ako obklad. Ostatné triedy, 2. až 5. stupňa sú nasledovné:
- 2. stupeň – nízke zaťaženie – ideálne do kúpeľní a sprchových kútov
- 3. stupeň – stredné zaťaženie – do obývacích izieb, spální či hotelových izieb
- 4. stupeň – vysoké zaťaženie – najlepšie pre kuchyne, predsiene, kancelárie a do exteriéru
- 5. stupeň – veľmi vysoké zaťaženie – do verejných budov, obchodov či škôl
Najvhodnejšie materiály pre dlažbu
- Keramika – odolnosť voči opotrebovaniu
- Porcelán – odolnosť voči vlhkosti a poškodeniu
- Mramor – drahší, no odolnejší a nadčasový
- Žula – trvanlivá, vhodnejšia do exteriéru alebo na zimnú terasu
Ako vypočítať optimálne množstvo dlaždíc?
Vypočítať, koľko materiálu potrebujete na pokrytie vami určenej izby či otvoreného priestoru je veľmi jednoduchý, no je potrebné ho správne vypočítať. Stačí vydeliť dĺžku a šírku podlahy (šírka plochy x dĺžka plochy) s dĺžkou a šírkou dlaždíc (šírka dlaždice x dĺžka dlaždice) + 5 % rezerva pri rezaní + 5 % rezervný materiál = počet kusov. Napríklad: (500 cm x 400 cm) : (20 cm x 20 cm) + (10 + 10) = 520 dlaždíc.
Pri zisťovaní potrebného množstva dlažby dodržujte aj tieto pokyny:
- Pravouhlé interiéry: Pripočítajte k celkovému množstvu približne 5% navyše.
- Nepravouhlé miestnosti alebo uhlopriečne kladenie: Navýšte podiel príslušným spôsobom.
- Rezervný materiál: Zahrňte rezervný materiál vo výške +5% do výsledného množstva.
- Údaje na obale: Pri nákupe a výpočte množstva dlaždíc dbajte na údaje na obale, kde je uvedený obsah dlažby pre celkovú plochu kladenia
Nech už si vyberiete akýkoľvek druh dlažby, jej pokládka je o čosi dôležitejšia. Precízne uloženie dlažby či presná výmera priestorov sú úlohy, ktoré zvládame ako profesionáli. Pokiaľ hľadáte spoľahlivú firmu, ktorá vám pomôže uľahčiť rekonštrukciu vášho domu alebo bytu, či vytvárate nový domov pre vašu rodinu, rozhodne nás neváhajte kontaktovať.