Sadrokartón alebo tehla – Čo je vhodnejšie pri predeľovaní miestností?

Kúpa starého domu či jeho rekonštrukcia môže byť rôznorodá. Zatiaľ čo niektorí sú s pôdorysom pôvodnej stavby spokojní, iní majú o svojom budúcom domove iné predstavy. Predeľovanie miestností je častým krokom pri pôdoryse s veľkými miestnosťami, ktoré majú nevhodné dispozičné riešenie. Je však na predelenie miestností vhodná tehla alebo sadrokartón?

Výhody a nevýhody sadrokartónu

Oproti tehlám je sadrokartón rovnejší a jemnejší a zároveň menej náchylný na praskliny. Sadrokartónové dosky sú ľahšie a jednoduchšie na inštaláciu a môžu pomôcť s akustikou miestnosti. Okrem toho sú sadrokartónové dosky dostupné v mnohých dizajnoch a vzoroch, pokiaľ hľadáte štýlový doplnok do nového domova. Na druhú stranu, sadrokartónové steny nie sú vhodné do kúpeľní či práčovní, keďže sú náchylné na vlhkosť. Rovnako tak sú menej odolné a môžu sa ľahšie poškodiť.

Výhody a nevýhody tehly

Tehlové steny sú známe svojou odolnosťou a dlhou životnosťou. Majú schopnosť absorbovať teplo a udržiavať stabilnú teplotu v miestnosti. Pokiaľ stenu vytvoríte bez výraznej povrchovej úpravy (omietky), môžete v priestore vytvoriť rustikálny či industriálny prvok, ktorý môže nahradiť imitujúce tapety. V niektorých prípadoch však tehlové steny môžu opticky zmenšiť miestnosť, preto ak rozdeľujete strednú miestnosť na dve menšie (napríklad detské izby), môžu sa zdať menšie, ako by ste predpokladali.

Porovnanie nákladov a času potrebného na inštaláciu

Náklady na sadrokartón sú nižšie ako pri tehle, pretože je ľahší a menej náročný na transport či montáž. Tehlové steny môžu byť drahšie vzhľadom na cenu tehál a prácu potrebnú na ich inštaláciu. Inštalácia sadrokartónu je obvykle rýchlejšia a jednoduchšia ako tehlová stena, čím viete ušetriť čas potrebný na dokončenie projektu. Pri presnejšom porovnaní nákladov a času by ste museli zvážiť a zhodnotiť konkrétne podmienky projektu, ako je veľkosť miestnosti, dostupnosť materiálu či skúsenosti pracovníkov.

Faktory pri výbere medzi sadrokartónovou a tehlovou stenou

Pri výbere medzi sadrokartónovou a tehlovou stenou vám odporúčame zohľadniť niekoľko potrebných faktorov, najmä z hľadiska materiálu a jeho dostupnosti či odolnosti alebo samotnej logistiky:

  • Cena materiálu (sadrokartón = lacnejší, menej trvanlivý; tehla = drahšia, veľmi trvanlivá)
  • Tepelná izolácia materiálu (obidva materiály môžu poskytovať vhodnú tepelnú izoláciu)
  • Odolnosť materiálu (sadrokartón je náchylnejší na mechanické poškodenie)
  • Hmotnosť materiálu (tehly sú omnoho ťažšie ako rovnaké množstvo sadrokartónu)
  • Dostupnosť materiálu (v súčasnosti sú v našich obchodoch dostupné obidva materiály)
  • Rýchlosť inštalácie (stena z tehál zaberie o čosi viac času)
  • Profesionálni pracovníci (pokiaľ sa na stavbu steny necítite, radi vám pomôžeme)

Údržba a oprava sadrokartónu a tehly

Oprava menších poškodení alebo pravidelná údržba obidvoch typov stien je nutnosťou, aby ste zachovali čistý a neporušený vzhľad novej steny. Údržba a oprava sa u tehly a sadrokartónu jemne líši.

Sadrokartón je relatívne ľahký na údržbu a čistenie. Môžete ho jednoducho utrieť suchou handrou alebo použiť mäkkú kefu na odstránenie prachu a špiny. Ak sa na sadrokartón dostane voda, je dôležité ju čo najskôr vysušiť, aby sa zabránilo poškodeniu materiálu.

Pri drobných poškodených miestach, ako sú malé dierky alebo praskliny, môžete použiť sadrokartónovú omietku na ich opravu. Pri väčších poškodených miestach, ako sú veľké dierky alebo poškodenia v dôsledku vody, môže byť potrebné nahradiť celý kus sadrokartónu.

Tehlové steny sú obvykle odolné a vyžadujú len minimálnu údržbu. Častokrát sú prekryté omietkou, takže o nich môžeme povedať, že sú bezúdržbové, pokiaľ na nich nebádate náznak poškodenia. Pri drobných poškodených miestach, ako sú malé trhliny alebo odštiepené kúsky, môžete použiť maltu alebo omietku na ich opravu. Pri väčších poškodených miestach, ako sú veľké trhliny alebo poškodenia v dôsledku vody, môže byť potrebné nahradiť celú tehlu.

Či už si vyberiete pre stavbu priečky sadrokartón alebo tehlu, výsledná práca by mala byť precízna a bez akýchkoľvek nedostatkov. Stena musí splynúť s pôdorysom, preto je občas profesionálna pomoc výhodou. Pokiaľ plánujete meniť dispozičné riešenie vášho domu alebo bytu, alebo sa chystáte na rekonštrukciu, obráťte sa na nás a naše komplexné stavebné služby či poradenstvo. Radi vám pomôžeme premeniť váš starý dom na skutočný domov.

Zavolajte nám