Výhody podlahového kúrenia v novostavbe

Jednou z atraktívnych foriem vykurovania v novostavbách je podlahové kúrenie. Poskytuje teplo aj napriek tomu, že ho nie je vidieť. V mnohých prípadoch však ide o prvú voľbu pri výbere vykurovacieho systému do novostavby. Aké sú jeho výhody?

Rovnomerné rozloženia tepla

Pri bežnom vykurovaní sa radiátory alebo konvektory snažia odovzdávať svoje teplo okolitému vzduchu, ktorý potom stúpa nahor a prenáša teplo na objekty v okolí. Ochladený vzduch klesá následne nadol, kde znovu absorbuje teplo a tento cyklus sa opakuje. Tento proces, známy ako konvekcia. Spôsobuje výrazné teplotné rozdiely medzi úrovňou podlahy a hlavy, čo vedie k zníženiu teplotného komfortu. Okrem toho vytvára prúdenie vzduchu, ktoré zvyšuje hladinu prachu v miestnosti.

Naopak, pri podlahovom vykurovaní tvoria rúrky umiestnené takmer celú podlahu vykurovacie teleso. Teplo sa šíri hlavne sálaním, pričom priamo ohrieva okolité objekty a vytvára okamžitý pocit tepla. Teplota v miestnosti je v prípade podlahového vykurovania rovnomerne rozložená, na rozdiel od radiátorov, a nevzniká zbytočne intenzívne prúdenie vzduchu. Pri aplikácií podlahového kúrenia musí byť podlaha na stupeň rovná, preto nechajte betónové základy aj pokládku dlažby na profesionálov.

Dvojaké využitie

Jedna a tá istá sieť rúrok má schopnosť simultánne vykonávať funkciu vykurovania a chladenia. Rúrky zakomponované do podlahy, ponúkajú využitie tejto výhody počas celého roka, či už v letných mesiacoch, alebo v zimnom období. Schopnosť prispôsobiť intenzitu ohrevu podľa individuálnych potrieb vám môže poskytnúť optimálnu kontrolu nad teplotou.

Mnohí ľudia preferujú chladenie pomocou podlahového vykurovania pred klimatizáciou. Jedným z dôvodov môže byť zdravie, ktoré môže byť pri klasickej klíme ohrozené z dôvodu nachladnutia či iných podobných chorôb.

Bez prachu a baktérií

Rôznorodé formy plesní, húb a rias nachádzajú ideálne prostredie pre svoj rast v oblastiach s vysokou vlhkosťou, ako sú rebríkové radiátory alebo klimatizačné zariadenia. Tieto predmety často slúžia ako miesto usádzania prachu, čo môže podporovať rast a vývoj mikroorganizmov. V prípade podlahového kúrenia, ktoré je integrované priamo do podlahy, absentuje akýkoľvek prístup pre mikroorganizmy a prachové častice, čím poskytuje prostredie bez rizika kontaminácie.

Neruší vzhľad interiéru

Z estetického hľadiska sa nemusíte báť o fádne radiátory, ktoré zaberajú množstvo miesta a je potrebné ich pravidelne odvzdušňovať. Podlahové kúrenie je zabudované pod podlahou, preto nenaruší dizajn vášho interiéru ani nezaberie miesto v izbách.

Typy podlahového kúrenia a jeho výhody

Na trhu sú dva druhy podlahového kúrenia – elektrické a vodnéElektrické podlahové vykurovanie využíva elektrické káble, ktoré sú inštalované pod podlahovou vrstvou. Je obvykle jednoduchšie na inštaláciu a môže byť nákladovo efektívnejšie v menších novostavbách. Poskytuje rýchlejšiu reakciu na zmenu teploty a tiež jej následnú reguláciu.

Vodné podlahové kúrenie používa teplú vodu, ktorá je ohrievaná pomocou kotla alebo inej vykurovacej jednotky. Pod podlahou je nainštalovaná rúrová sieť, ktorá ohrieva podlahu a zabezpečuje teplo v miestnosti. Vodné podlahové kúrenie je náročnejšie na inštaláciu, no dokáže poskytnúť stabilnejšie vykurovanie na dlhý časový úsek. Je efektívnejšie a ekonomickejšie pre vykurovanie väčších priestorov, napríklad pri otvorených priestoroch v novostavbe.

Správne nastavenie podlahového vykurovania

Podlahové kúrenie má tendenciu sa prehrievať, ak je nastavené na nesprávnu teplotu. Často si ľudia myslia, že keď je podlaha studenšia, treba zvýšiť teplotu. Pravda je však iná. Vzhľadom na to, že podlahové kúrenie je veľká plocha a teplota z neho sa rozprestiera do celého priestoru, je jasné, že nebude držať teplotu na spodku miestnosti. Pokiaľ je v izbe optimálna teplota, nie je dôvod na zvyšovanie teploty aj keď je podlaha studenšia. Vždy teda nastavujte teplotu tak, aby podlaha nebola prehriata.

Pokiaľ ste vo fáze hrubej stavby a premýšľate nad spôsobom vykurovania vášho nového domu, podlahové kúrenie je jednou zo skvelých možnostíKontaktujte nás v prípade otázok ohľadom vyrovnania podlahy či pokládky dlažby pre váš nový systém kúrenia. Radi vám zodpovieme tiež na všetky dotazy ohľadom prác medzi hrubou stavbou a holodomom či iných stavebných prác, ktoré máte v pláne a prajete si ich prekonzultovať. Sme tu pre vás.

Zavolajte nám