Typy zárubní a prahov

Pri výbere zárubní a prahov je pri výbere potrebné myslieť na niekoľko faktorov – materiál, rozmery, povrchová úprava či orientácia. Vďaka veľkej ponuke zárubní či prahov však máte možnosť nájsť modely presne podľa vašich predstáv, bez nutnosti redizajnu. Aký typ prahov a zárubní však vybrať?

Obložkové zárubne – najčastejšia voľba

Ide o tradičný obložkový rám, s ktorým sa zákazník na trhu stretáva najčastejšie, prevažne v prevedení z dreva. Tento typ obložkového rámu má výhodu v univerzálnom využití. Je možné ho namontovať do stavebného otvoru v zamurovanej, sadrokartónovej aj drevenej stene.

Obložkové zárubne pre bezfalcové dvere

Pre dvere bez falzu (bez drážky) je dôležité vybrať vhodné zárubne, vďaka ktorým budú dvere a zárubne uzavreté v jednej rovine, vytvárajúc tak jednotný vzhľad celého dverného kompletu a elegantnú, čistú líniu. Ide o minimalistickú voľbu pri výbere zárubní.

Kovové zárubne – bezpečnosť na prvom mieste

Pre niektorých nostalgia z čias minulého storočia, pre niekoho bezpečnostný prvok pre vstupné dvere. Pre bezpečnostné dvere je nutné vyberať zárubne v súlade s bezpečnostnou triedou zvolených dverí, aby ste predišli problémom pri inštalácii alebo ich funkčnosti. Ideálne je zakúpiť dvere spolu s vhodnými zárubňami ako súčasť kompletu a následne ich doplniť kvalitným bezpečnostným kovaním.

Zárubne pre posuvné dvere – dve možnosti

Pri zárubniach pre posuvné dvere je hlavnou otázkou štýl otvárania – posúvania. Záleží predovšetkým na tom, či posuvné dvere zachádzajú do steny alebo sa posúvajú pozdĺž nej.

Typy prahov

Na trhu je množstvo druhov prahov, z ktorých si môžete vybrať. Tradičné aj netradičné možnosti sa dokážu prispôsobiť ako vašim predstavám, tak aj interiéru domu či bytu.

Drevený prah – tradičná voľba

Prah z dreva je najčastejšou voľbou mnohých domácností a nových domov. Ide o tradičnú voľbu, ktorá predstavuje borovicové alebo dubové prvky. Najefektívnejšie je ich použitie pre dvere do spálne, detskej izby, obývačky či pracovne.

Kovový prah – kompozit pre odolnú dlažbu

Najčastejšie kovový prah nájdete z hliníku. Z tohto materiálu môžete nájsť jednoúrovňové, viacúrovňové a uhlové konštrukcie. Je skvelý na prepojenie dlažby či kameňa.

Plastový prah – estetickosť no kratšia životnosť

Prahy z plastov sú lacnejšou alternatívou na prepojenie podláh a oddelenie priestorov. Ide o menej trvanlivý ale krajší a elegantnejší materiál. Aj napriek tomu však má nižšiu životnosť. Do nového domu tento prah skôr neodporúčame.

Kamenný prah – kvalita a vysoká investícia

Najdrahším druhom je prah z kameňa, pretože má vysokú odolnosť a množstvo pozitívnych vlastností, ktoré ho umožňujú umiestniť do akýchkoľvek podmienok. Pri renovácií ho však neodporúčame, pretože jeho montáž v existujúcom vchode s dverami je veľmi náročná.

Inteligentný prah – neviditeľná možnosť

Jedinečným produktom je inteligentný prah. Nejde o prah ako ho poznáme, umiestnený na podlahe. Býva súčasťou spodnej časti dverí, je prakticky neviditeľný a poskytuje rovnaké funkcie ako klasický prah. Dodáva minimalistický štýl, čo môže oceniť nejeden majiteľ novostavby, ktorý vyhľadáva jednoduché prvky.

Vybrať si zárubne či prahy je vo vašich rukách. Ten, kto vám ich však osadí a namontuje do detailu presne, je o niečo dôležitejšie pre zachovanie funkčnosti a kvality, akú ste si vybrali. Spoľahnite sa na Šafo-2 ako profesionálneho dodávateľa komplexných stavebných služieb. Radi vám pomôžeme s rôznymi prácami na vašom novom, vysnenom dome či pri prerábke starého domu či bytu.

Zavolajte nám