Renovujete kúrenie? Prezrite si všetky možnosti vykurovania v súčasnosti

Najčastejšie domácnosti kúria za pomoci plynu, elektriny alebo tuhého paliva. Zdrojom tepla pritom môže byť kotol, tepelné čerpadlo, kachle či solárne zariadenia. Vykurovacie systémy rozdeľujeme na konvenčné (radiátory) alebo plošné s nizkoteplotným spádom (podlahové, stenové alebo stropné vykurovanie). Pri renovácií kúrenia je potrebné sa zamyslieť nad dôvodmi, prečo vaše súčasné kúrenie už nie je ideálne, aké nové vykurovanie sa vám hodí do domu či bytu alebo či chcete myslieť na ekológiu alebo šetrenie energií. Nad akými možnosťami môžete premýšľať?

Plynové kúrenie

Plynové vykurovanie je združený typ vykurovania. Dodáva teplo alebo teplú vodu do celého domu. Môže fungovať na temný, bio alebo tekutý plyn. Aj keď sa plynové vykurovanie zmestí vďaka svojej kompaktnej veľkosti aj do kuchyne či špajze, z bezpečnostných dôvodov je dôležité ho umiestniť do dobre vetraných miestností.

Výhody plynového vykurovania

 • Nižšia cena zariadenia
 • Minimálne zásoby tuhého alebo iného paliva (šetrenie priestoru)
 • Kompaktnosť
 • Výborný pomer ceny a výkonu
 • Vysoká úroveň účinnosti

Údržba

Po vykurovacej sezóne je potrebné každý rok vykonať pravidelný servis kotla. Kotol môže časom stratiť tlak alebo radiátory potrebujú pravidelne prevzdušniť aby fungovali a mali dlhú životnosť.

Elektrické kúrenie

Elektrické vykurovanie je jedným z jednoduchších spôsobov vykurovania. Často stačí iba pripojenie k elektrickej sieti a v závislosti od typu vykurovania, použitie bežnej zásuvky. Kľúčovú úlohu pri fungovaní elektrického vykurovania zohráva vykurovací odpor. V každom type elektrického vykurovania sa nachádza elektrický vodič, ktorý je napájaný zo zdroja energie. Vytvára sa odpor a vykurovací vodič sa postupne zahreje.

Výhody plynového vykurovania

 • Vykurovanie celých plôch
 • Nižšie investičné náklady
 • Nenáročná inštalácia

Údržba

Na rozdiel od plynového vykurovania alebo tepelných čerpadiel je údržba a servis elektrického vykurovania veľmi jednoduchý. A to či už z hľadiska nákladov, ale aj v prípade opráv a výmeny niektorých komponentov, pričom poruchy sú minimálne.

Tuhé palivá

Pece s akumuláciou tepla, krby a krbové kachle predstavujú vynikajúcu alternatívu pre zabezpečenie tepla. V prípade výpadku elektrickej alebo plynovej energie, čo nie je až tak nepravdepodobné, je možné s ich pomocou krátkodobo vykurovať. Ich inštaláciou môžete zároveň dosiahnuť uvedenú hodnotu A1/A0, čím splníte legislatívne požiadavky pre energetický certifikát.

Výhody plynového vykurovania

 • Nízke náklady
 • Nevyžadujú externé energie (plyn, elektrinu)
 • Možnosť zásobovať sa drevom, uhlím či iným typom tuhého paliva

Údržba

Pravidelné čistenie po ich použití či pravidelné prečisťovanie komína od sadzí je nevyhnutou povinnosťou pre správne fungovanie a čistý vzduch v dome.

Tepelné čerpadlá

Tepelné čerpadlo sa stáva čoraz populárnejším vykurovacím systémom v novopostavených domoch. V oblasti ekológie a energetickej efektívnosti je ťažké nájsť konkurenta. Na rozdiel od tradičných vykurovacích systémov, ktoré využívajú teplo zo spaľovania fosílnych palív ako oleja alebo plynu, tepelné čerpadlo je poháňané elektrickým prúdom a využíva prirodzené zdroje tepla uložené vo vzduchu, zemi a podzemnej vode.

Výhody plynového vykurovania

 • Spoľahlivosť
 • Nízke emisie
 • Vykurovanie a chladenie v jednom
 • Možnosť zapojiť fotovoltaické či solárne zariadenia pre úsporu pri vykurovaní

Údržba

Aj napriek tomu, že mnoho výrobcov charakterizuje tepelné čerpadlá za bez údržbové, je vhodné pravidelne čistiť vzduchový výmenník, raz do roka skontrolovať stav sitiek a lamiel či čistiť ploché doskové výmenníky.

Fotovoltaika

Alternatívou tradičných vykurovacích možností je fotovoltaika. Takéto panely využívajú slnečnú energiu na výrobu elektriny pre vykurovanie a ohrev teplej vody. Ich spoľahlivosť je však ovplyvnená počasím a v našich podmienkach väčšinou fungujú od mája do októbra. Aj keď mesačné náklady na túto formu energie sú takmer nulové, je dôležité primerane zvážiť investičné náklady a časovú návratnosť.

Nech už sa rozhodnete pre ktorýkoľvek z typov pre vykurovanie vášho domu, bytu či firemného priestoru, zvážte ako investičné náklady, tak aj vhodnosť daného typu do konkrétneho objektu. Radi vám pomôžeme s výberom či inštaláciou, poprípade inou renováciou vášho domu či firemných priestorov. Naše komplexné služby dokážu pokryť väčšinu prác, preto sa na nás môžete spoľahnúť.

Zavolajte nám