Zatepľovanie rodinných domov je v posledných dvoch rokoch doslova ošiaľ. Nejde iba o tepelnú pohodu vo vnútri domu či úsporách na vykurovacích energiách. V súčasnosti beží Plán obnovy a odolnosti, ktorý plánuje podporiť obnovu 30 tisíc rodinných domov pri ich rekonštrukcii. Okrem výmeny okien je hlavnou častou rekonštrukcie z plánu obnovy práve zateplenie domov. Podľa čoho však vybrať ideálny materiál na zateplenie staršieho rodinného domu?
Z akých materiálov sa kedysi stavali domy?
Väčšina rodinných domov na Slovensku bola postavená do roku 1980. Dnes je na našom území väčšina domov, ktoré majú vyše 40 rokov a ktoré poznáte podľa tradičnej architektúry minulého storočia, prevažne hrubých stien postavených z pálenej tehly.
Jednopodlažný dom so stanovou strechou, dvojpodlaždná kocka s rovnou strechou a veľké domy so šikmou strechou sú hlavnými dominantami socialistickej architektúry. Aj napriek tomu, že svojim štýlom nepôsobia vábivo, boli postavené tak, aby vydržali minimálne 100 rokov. Práve preto nie je rozumné staré domy búrať, ale rekonštruovať.
Nevýhody nezatepleného domu
Starý dom je síce pevný, má dlhú životnosť, no v súčasnosti má niekoľko nevýhod z dôvodu absentujúceho zateplenia. V prvom rade ide o nízku energetickú účinnosť a často nemajú dostatočnú izoláciu, napríklad v oblasti rámov okien a dverí. Táto nízka dávka izolácie môže skôr či neskôr viesť k problémom s kondenzáciou vlhkosti vo vnútri domu, ktorá vytvára ideálne prostredie pre vznik plesní.
Nezateplený dom tiež míňa vzácne financie za zbytočne intenzívne vykurovanie, ktoré cez nedostatočnú izoláciu uniká von. Toto teplo môže vytvárať skleníkové plyny a môže mať negatívny dopad na životné prostredie. Ide však aj o hodnotovú stránku nehnuteľnosti. V súčasnosti sa starší dom predáva prevažne pod jeho reálnu cenovú hodnotu, práve kvôli tomu, že by nový majiteľ musel vynaložiť ďalšie financie na dodatočné zateplenie.
Typy zatepľovacích materiálov
Každý typ zatepľovacieho materiálu má jeden a ten istý cieľ – zaizolovať múry domu tak, aby dokázali udržať optimálnu teplotu vo vnútri domu a zároveň posilniť jeho bariéru pred vonkajšími vplyvmi.
Polystyrén
Polystyrén patrí medzi najekonomickejšie zateplenie domu s najvyššou návratnosťou. Je ľahké na inštaláciu, pretože ho stačí na murivo lepiť bez kotvenia. Tento spôsob inštalácie zateplenia môže zlepšiť izolačné vlastnosti.
Aj napriek tomu, ako lacné a efektívne riešenie to je, v niektorých prípadoch sa neodporúča. V blízkosti lesov či v častiach, kedy často neprší, je vyššie ohrozenie pred požiarmi. Častokrát projektanti zatepľovania vymieňajú polystyrén napríklad za minerálnu vlnku, a táto voľba takmer vždy závisí práve na ňom.
Minerálna vlna
Minerálna vlna je kompletne nehorľavým materiálom a ako sme vyššie spomenuli, ide o najčastejšiu alternatívu pre polystyrén. Okrem toho má lepšie akustické parametre a paropriepustnosť, ktorú netreba podceňovať.
Asi najväčšia nevýhoda voči polystyrénu je podstatne vyššia nasiakavosť. Pokiaľ sa fasáda so zateplením z minerálnej vlny čo i len trochu poškodí a príde dlhší lejak, je viac ako pravdepodobné, že budete musieť konať a postihnuté miesto opraviť. Rovnako v porovnaní s polystyrénom, minerálnu vlnu je potrebné kotviť, čím sa zvýši cena celého zateplenia.
Drevovláknité dosky
Tento typ zateplenia sa v súčasnosti najčastejšie používa pri drevostavbách. Skvelo bojuje proti prehrievaniu interiéru domu a zlepšuje akustiku. Z niektorých hľadísk ich môžeme porovnávať s minerálnou vlnou.
Drevovláknité dosky sú z požiarneho hľadiska o čosi menej vhodné ako minerálna vlna, no nie sú na úrovni polystyrénu. Objemová hmotnosť tohto typu zateplenia je vyššia ako pri minerálnej vlne, čo však nemusí byť nevýhodou z dlhodobého hľadiska.
Nech už si vyberiete akýkoľvek typ zatepľovacieho materiálu, nepodceňujte jeho aplikáciu. Pokiaľ na to nechcete ísť svojpomocne, radi vám pomôžeme.