Na čo myslieť pri rekonštrukcií kúpeľne?

Rekonštrukcia kúpeľne vás zaťaží nielen časovo ale aj finančne. Robí sa raz za niekoľko rokov alebo dokonca iba raz za život. Práve preto je potrebné myslieť na kvalitu odvedenej práce, správnu vodoinštaláciu a elektroinštaláciu či výber vhodných produktov, ktoré vám budú slúžiť veľa rokov. Na čo všetko je potrebné pri rekonštrukcii myslieť?

Návrh nového riešenia na mieru

V starých domoch či bytoch je častokrát veľmi chaotické riešenie kúpeľne, ako aj ostatných miestností. Zbytočné chodby, kúpeľňa rozdelená na dve časti či materiály, o ktorých by ste ani nepovedali, že môžu nahradiť sadrokartón či tehlu.

Pri návrhu nového riešenia kúpeľne je potrebné myslieť na funkčnosť, nadčasovosť či rozloženie prvkov. Pred samotnou realizáciou prerábky by ste mali čo najpresnejšie vedieť, ako by mala nová kúpeľňa vyzerať. Či už z pohľadu kúpeľňového vybavenia, materiálov či osvetlenia. Na základe tejto predstavy je jednoduché vytvoriť návrh kúpeľne, ktorý uvidíte ešte pred jeho realizáciou.

Revízia vodoinštalácií a elektroinštalácií

V rámci príprav na rekonštrukciu kúpeľne je dôležité zahrnúť aj revíziu rozvodov. Kontrola môže odhaliť potenciálne skryté poškodenia, ktoré je možné opraviť, čím sa zvýši nielen bezpečnosť obyvateľov, ale zároveň sa predíde nákladným núdzovým opravám v budúcnosti. Nestavajte na osobné zručnosti a zavolajte si odborníka, ktorý skontroluje všetko potrebné pre funkčnú kúpeľňu na dlhú dobu.

Finančný rozpočet

Finančný rozpočet na kúpeľne mnohí z nás neberú príliš vážne. Síce ide o malý priestor, no v skutočnosti je využívaný niekoľkokrát viac ako iné miestnosti vo vašom dome či byte. Preto vám odporúčame prehodnotiť prístup k zariaďovaniu kúpeľne. Je to miesto relaxácie po náročnom dni alebo osviežujúcej sprchy na začiatok produktívneho dňa. Preto je kľúčové, aby ste sa v nej cítili dobre vy i ostatní členovia domácnosti. Príjemné pocity z novej kúpeľne dosiahnete len vtedy, ak ju zariadite podľa vlastných predstáv. Financie sa síce môžu ukázať na kvalitnom obklade, kúpeľňovom nábytku či batériách, no v rámci dlhodobého používania budete koniec koncov spokojní na dlhú dobu.

Výber materiálov

Výber materiálov úzko súvisí s návrhom novej kúpeľne. Preferujete hladký obklad, imitáciu kameňa či drevo? Číre alebo matné sklo na sprchový kút? Masívny nábytok či vstavané úložné riešenie? Toto sú otázky, na ktoré každý z nás odpovedá individuálne. Rôzne materiály stoja rozdielnu sumu, preto sa môže výber materiálov odraziť na financiách. V prípade, že nemáte požadovaný počet financií, zvažujte podobné alternatívy, ktoré nenarušia váš nový dizajn. 

Vhodné osvetlenie

Množstvo starých kúpeľní má prevažne jedno či dve nástenné svetlá, poprípade jedno malé stropné svetlo, vďaka ktorému sa takmer nevidíte v zrkadle. Overenou klasikou je navrhnutie kúpeľne, ktorá bude mať bodové osvetlenie a jedno nástenné osvetlenie nad zrkadlom. Takto bude svetlo jednotne rozložené. 

Povolenia a oznamy

Pri rozsiahlejších rekonštrukciách, ktoré zahŕňajú statické úpravy alebo sú súčasťou novostavby, môže byť nutné získať stavebné povolenie. Z hľadiska harmonických susedských vzťahov v bytovom dome sa tiež odporúča verejne oznámiť plánovanú rekonštrukciu v spoločných priestoroch, prípadne informovať susedov osobne.

Profesionálna firma

Pokiaľ nie ste vyučený remeselník v oboroch, ktoré sú potrebné pre rekonštrukciu kúpeľne, neváhajte požiadať o pomoc profesionálnu firmu. Hľadajte však takú, ktorá dokáže naplniť vaše predstavy, či ponúka množstvo služieb pod jednou strechou. Určite nechcete byť v kontakte s niekoľkými majstrami, ktorí si robia samostatne svoju prácu, čo koniec koncov nemusí byť harmonické. U nás nájdete všetky práce spojené s rekonštrukciou kúpeľne na jednom mieste. Radi poradíme, odvedieme kvalitnú a profesionálnu prácu a vytvoríme novú a štýlovú kúpeľňu podľa vašich predstáv. Neváhajte nás kontaktovať.

Zavolajte nám