Prispôsobenie exteriéru pri novostavbe – terasa, altánok alebo letná kuchyňa?

Rozhodnutie o exteriéri vášho domova môže mať zásadný vplyv na funkčnosť či estetiku celej nehnuteľnosti. Pri novostavbách sa často stretávame s otázkou, akým spôsobom prispôsobiť vonkajšie priestory. Odpoveď je však vždy individuálna, či už vzhľadom na charakter pozemku alebo osobné preferencie. Nech už preferujete relaxáciu na terase, útulné chvíle v samostatnom altánku alebo spoločné stretnutia pri chutnom jedle v letnej kuchyni, každá možnosť prináša svoje výhody, ale aj nevýhody. Poďme sa na to pozrieť podrobnejšie.

Terasa

Terasy sú populárnou voľbou pri prispôsobovaní exteriéru novostavieb, ponúkajú množstvo výhod, ale aj niektoré nevýhody. Pokiaľ plánujete k novostavbe terasu, musíte na tento krok myslieť už pri samotnej stavbe. Terasa je častokrát súčasťou plánov domu, a teda betónových základov. Môže však byť pristavaná aj neskôr, za pomoci podporných stĺpov a drevenej podlahy.

Výhodou terás je rozšírenie priestoru v okolí domu, na ktorý nepotrebujete veľký pozemok. Vstup do domu je priamy a jej veľkosť môžete prispôsobiť veľkosťou tak, aby vyhovoval vašim požiadavkám. Je možné je tiež zatieniť, či už pevnou pergolou alebo vysúvacou markízou. Výhodou je tiež inštalácia osvetlenia na vonkajšej fasáde domu, vďaka čomu nemusíte ťahať elektrické vedenie ďaleko od domu. Pokiaľ nemáte veľký pozemok, môže tiež slúžiť na pestovanie kvetov, ovocia či zeleniny.

Medzi nevýhody terás patrí jej prehrievanie. Pokiaľ je orientovaná na slnečné strany (východ, juh), pobyt na nej môže byť v letných mesiacoch mierne obmedzujúci, najmä ak nemáte pergolu či iný typ zatienenia. Okrem toho, pokiaľ terasu pristavujete, môžete si priplatiť za dostavbu základov či kvalitné materiály použité na podlahu, ktorú je potrebné pravidelné udržiavať.

Altánok

Altánok je ďalšou možnosťou pri prispôsobovaní exteriéru novostavby a ponúka rôzne výhody a nevýhody. Ide o samostatný objekt na pozemku, ktorý nie je súčasťou domu. Altánok poskytuje spravidla zastrešené, útulné vonkajšie zázemie, ktoré ponúka ochranu pred priamym slnkom či dažďom. Najčastejšie ide o priestor pre sedenie či oddych. Pokiaľ je dizajnom zhotovený k štýlu domu, môže do exteriéru priniesť skvelý nádych v podobe relaxačnej zóny.

Altánky z drevených materiálov môžu byť náročnejšie na údržbu, ktorú je potrebné vykonávať každý rok. Opakované nátery na ošetrenie dreva sú nutnosťou pre zdravie celého altánku, rovnako ako aj pravidelná kontrola stavu zastrešenia. Na rozdiel od terasy môže byť stavba altánku o čosi nákladnejšia, vzhľadom na prípravu základov či samotnú stavbu. Nutnosťou je taktiež osvetlenie, ktoré je potrebné vyriešiť buď natiahnutím elektriny alebo za pomoci alternatív ako je solárne osvetlenie.

Pokiaľ sa však pre altánok rozhodnete, radi vám pomôžeme s prípravnými prácami, ako je zarovnanie terénu či vybudovanie základov. Neváhajte sa na nás obrátiť.

Letná kuchyňa

Letné kuchyne sú populárnou voľbou pre ľudí, ktorí radi trávia letné mesiace vonku s priateľmi či rodinou. Umožňujú prípravu jedál vonku, či už ide o priateľské grilovanie alebo len samotná príprava obeda. Môžete tu usporadúvať oslavy, posedenia, grilovačky a mnoho ďalšieho. Ide o priestor, ktorý môžete využiť prakticky po celý rok a pokiaľ je postavený v rovnakom štýle ako je samotný dom, môžete pozemok zjednotiť ešte viac.

Výstavba letnej terasy je najnáročnejšia spomedzi všetkých spomenutých typov, o ktorých sa v tomto článku bavíme. Ide o finančne náročný krok, ktorý sa však koniec koncov vyplatí. Okrem samotnej výstavby, zastrešenia či zasklenia priestorov tiež potrebujete financie na vybavenie, ako je kuchynský dres, sporák či gril. Nesmie chýbať ani úložný priestor či prípadná chladnička. Veľkou výhodou sú tiež siete proti muškám či komárom, ktoré vedia byť dosť otravné, najmä pokiaľ varíte. Ku všetkým spotrebičom je však potrebné dotiahnuť elektrinu, rovnako ako aj pre osvetlenie. Taktiež je potrebné nainštalovať vodovodné potrubie a batériu.

Voľba medzi terasou, altánkom a letnou kuchyňou pri prispôsobovaní exteriéru novostavby závisí od vašich preferencií, možností pozemku či rozpočtu. Každá možnosť prináša svoje výhody a nevýhody, a preto je dôležité, aby ste zvážili všetky faktory a rozhodli sa podľa konkrétnych okolností. Bez ohľadu na to, ktorú možnosť si vyberiete, cieľom je vytvoriť vonkajší priestor, ktorý bude nielen funkčný, ale aj príjemný a prispôsobený vašim individuálnym potrebám a životnému štýlu. V našej ponuke nájdete množstvo služieb, ktorými vám vieme pomôcť vytvoriť útulný exteriérový priestor. Neváhajte nás preto kontaktovať.

Zavolajte nám