Čo všetko by ste mali vedieť o rekuperácii

Rekuperácia je termín, ktorý sa v dnešnej dobe stáva stále populárnejším a dôležitejším, najmä v súvislosti s energetickou účinnosťou a udržateľným spôsobom života. Ide o proces, ktorý nám umožňuje efektívne využívať energiu a znížiť náklady na vykurovanie, chladenie a ventiláciu v domoch či firemných priestoroch. Nejde iba o moderný trend, ale aj o nevyhnutnú súčasť ochrany životného prostredia a zníženia energetickej stopy. Čo všetko by ste mali o rekuperácii vedieť?

Čo je rekuperácia a ako funguje?

Rekuperácia je v podstate spätné získavanie tepla. Ide o proces, kedy vonkajší čerstvý vzduch prichádza cez rekuperačný výmenník (rekuperátor), ktorý je umiestnený vo vnútri vzduchotesnej techniky. Následne vstupuje teplý „odpadový“ vzduch z interiéru objektu. Rekuperátor teda dokáže optimalizovať teplotu vo vnútorných priestoroch domu alebo firemných priestoroch.

Druhy rekuperátorov

Najčastejšie sa stretávame s doskovými a rotačnými rekuperačnými systémami. V prípade doskového protiprúdového rekuperačného systému sú vzduchové prúdy vo výmenníku oddelené sériou kanálikov, čo zaisťuje, že nevzniká spätné miešanie zápachov a vlhkosti z odťahovaného vzduchu do privádzaného vzduchu.

Avšak, teplo a odpadový vzduch prechádzajú cez steny rekuperačného systému a tým ohrievajú privádzaný vzduch. Ide o jednoduchý a efektívny mechanizmus. Dnešné rekuperačné systémy od popredných výrobcov dosahujú vysokú účinnosť prenosu tepla, a to až 90%.

Výhody rekuperácie v domoch aj firemných priestoroch

Jednoduchý systém nenáročný na údržbu

Kvalitné rekuperačné systémy sú efektívne a mimoriadne jednoduché na údržbu. Potrebná je iba výmena filtrov v pravidelných intervaloch.

Nízke prevádzkové náklady

Vo všeobecnosti ide o veľmi úsporné riešenie v oblasti optimálnej teploty a vlhkosti v interiéroch.

Tichý chod

Kvalitné rekuperačné systémy majú tlmiace výplne proti hluku, vďaka čomu proces rekuperácie ani nezapočujete.

Automatická a presná regulácia

Vo väčšine prípadov prebieha vetranie a teda získavanie optimálneho množstva tepla automaticky. Vy sa preto nemusíte o nič starať.

Zabezpečenie vždy čerstvého a zdravého vzduchu

Ľudia trpiaci rôznymi alergiami si vychutnajú hlboký nádych aj vo vlastnom domove. Rekuperáciou môžete prispieť k optimálnej vlhkosti miestností, ako aj čerstvejšiemu vzduchu, ktorý prospeje nejedným pľúcam.

Možnosti inštalácie v domácnosti

Najlepšie miesto, kde umiestniť rekuperačnú jednotku, je miestnosť so zníženou vlhkosťou, ktorá nie je bežne využívaná. Môže ísť o kotolňu alebo vykurovanú garáž. Vyhnite sa miestnostiam ako sú spálne, kúpeľne či povaly.

Rozvody potrubia, ktoré odvádzajú a privádzajú čerstvý vzduch z rekuperačnej jednotky do miestností je možné inštalovať do stropu alebo do podlahy, v súvislosti od polohy rekuperačného systému. Dôležité je zachovať pomer prívodu a odvodu vzduchu do domu. Teplo a teda vlhkosť by sme mali brať napríklad z kuchyne, toalety, kúpeľne či šatníka. Naopak, čerstvý vzduch privádzame do obývacej miestnosti či spální.

Náklady pri inštalácií rekuperácie

Náklady pri inštalácií samotnej rekuperačnej jednotky závisia od mnohých premenných. S cenou dokáže rozhýbať poloha rekuperačnej jednotky, typ rozdeľovačov, počet výustiek či dĺžka potrubia potrebného pre prívod a únik vzduchu.

Aj napriek tomu si myslíme, že rekuperácia je skvelou možnosťou, ako využiť z izbovej teploty maximum. Reguláciou a šetrením tepla môžu prísť nižšie náklady na energie s benefitom čerstvého a zdravého vzduchu. Ak máte o rekuperáciu záujem alebo by ste sa chceli dozvedieť viac, neváhajte nás kontaktovať.

Zavolajte nám